Det Faglige Hus bygger ved Esbjerg Lufthavn

Landbocentrets nye domicil ved Esbjerg Lufthavn er begyndt at tage form. Inden længe sætter Det Faglige Hus også spaden i jorden, og så er der for alvor taget hul på et nyt erhvervsområde i Esbjerg.

Det Faglige Hus har tiltrådt et forslag til opførelsen af et såkaldt Company House ved Esbjerg Lufthavn. Den 7000-8000 kvadratmeter store ejendom skal huse både medarbejdere fra Det Faglige Hus og andre virksomheder.

Forhandlingerne om køb af jord ved Esbjerg Lufthavn til Jysk Landbrugsrådgivning og Det Faglige Hus faldt i hak i juni sidste år. Jysk Landbrugsrådgivning er i gang med at bygge, og nu har et stort dansk pensionsselskab meldt sig som mulig investor til et Company House.

- Vi har bevidst været lidt afventende, fordi lufthavnsarealet primært er købt som plan B, så længe vi ikke har tilladelse til at bygge etagebyggeri på vores anden grund – i Gasværksgade. Gasværksgade har fortsat 1. prioritet som vort fremtidige domicil, og der skal arbejdes med de to projekter sideløbende. Vi har også drøftet med pensionsselskabet om at gå ind som medinvestor i Gasværksgade, men det afgøres først senere, siger landsformand Johnny Nim

- Det Faglige Hus er placeret på fire adresser i Esbjerg og Tarp. Det er for dyrt og for bøvlet, og derfor skal man have fundet murskeen frem nu. Ejendommen i lufthavnen opføres i 3 etager plus kælder, og der vil være plads til flere aktører udover Det Faglige Hus. Nogle interesserede har allerede henvendt sig, oplyser Johnny Nim, og tilføjer:

- Vi er glade for at komme i gang og for at hjælpe den trængte byggeindustri lidt på vej. Samtlige medlemmer af de tre grupper i erhvervsnetværket Team Esbjerg Business, som har relation til byggeri for mulighed for at byde ind på projektet. Desuden er Det Faglige Hus' 3 ejendomme i Esbjerg sat til salg, siger Johnny Nim og tilføjer:

- Flere har allerede vist interesse for lokaliteten ved Esbjerg Lufthavn, og jeg vurderer, at der nok skal komme yderligere henvendelser i den nærmeste tid. Der er stor synlighed ved motorvejen, og mange vil givetvis være ind i det første Company House i Esbjerg. Alle lejere får eget domicil, men sparer samtidig penge ved at deles om fællesfaciliteter såsom mødelokaler og kantine.

Det Faglige Hus etablerer om kort tid en ny juridisk afdeling under Danske Lønmodtageres A-kasse. Der opslås 10-15 nye juriststillinger, og dertil kommer en lille stab af kontor- og servicepersonale.

- Vi finder, at det er det rigtige tidspunkt at etablere den juridiske afdeling nu, hvor der kun opslås ganske få stillinger til juridiske medarbejdere. Det betyder, at nyuddannede jurister måske er lidt mere mobile og gerne vil flytte til Esbjerg for at få et arbejde, siger Johnny Nim.

Det Faglige Hus beskæftiger i forvejen næsten 40 advokater, advokatfuldmægtige og jurister i a-kasse og faglige afdelinger. 35 af dem er beskæftiget i Esbjerg, og med endnu et hold jurister i folden bliver Det Faglige Hus Esbjergs største advokatkontor.

Det Faglige Hus - D. Lauritzensvej 14 - Postboks 512 - 6701 Esbjerg - Telefon 7545 3577 - info@detfagligehus.dk

facebook trustpilot