Det Faglige Hus: LO presset af Genopretningsplan

Det Faglige Hus forventer, at en nedsættelse af dagpengeperioden følges op af et nødvendigt serviceeftersyn i aktiveringssystemet. Desuden skal der sættes meget mere massivt ind med uddannelse og efteruddannelse.

- Vi er ikke skadefro, men vi må nøgternt konstatere, at det især er LO, som nu bliver presset af regeringens og Dansk Folkepartis aftale om en genopretningsplan. Et loft over fradragsretten på fagforeningskontingenter vil nemlig tvinge LO til at gennemføre de rationaliseringer, som burde have været gennemført for år tilbage.

 

Det er meldingen fra Johnny Nim, landsformand i Det Faglige Hus, efter at regeringen og Dansk Folkeparti tirsdag nåede til enighed om den såkaldte genopretningsplan. Blandt andet kan der højst fratrækkes 3000 kr. pr. år i fagforeningskontingent på selvangivelser. Et fagforeningsmedlemskab i 2B - Bedst og Billigst under Det Faglige Hus koster 828 kr. pr. år og holder sig bekvemt inden for denne grænse. I den modsatte ende af skalaen ligger TIB med et årligt kontingent på 8364, mens man som medlem af eksempelvis 3F betaler 5256 om året i fagforeningskontingent.

 

- Provenuet af dette skattefradrag er 32%, så mens en 3F'er hidtil har fået de 1700 kr. betalt af skattevæsnet, vil der fremover kun været et skattefinansieret tilskud til hans kontingent på 1000 kr. pr. år. LO-forbundene har i forvejen haft mere end svært ved at holde på medlemmerne, og nu må det vel gå for op for dem, at der skal spares. Det kan nemt lade sig gøre, hvis de effektiviserer og koncentrerer sig om kerneydelserne i en fagforening, nemlig at yde medlemmerne faglig hjælp og forhandle overenskomster, siger Johnny Nim.

 

Johnny Nim har også vurderet på beslutningen om at sænke dagpengeperioden fra 4 til 2 år.

- Jeg kan godt forstå, at denne løsning kommet i spil som alternativ til en 2-årig fastfrysning af overførselsindkomsterne. Dagpengene har gennem flere år ikke stået i fornuftig målestok til lønmodtagernes indkomster, og en fastfrysning af satserne i to år ville forstærke dette billede endnu mere. Jeg havde gerne set, at Genopretningsplanen i sin endelige udformning i stedet havde rummet et dagpengeløft for at hjælpe de mange familier, som har måttet give fortabt under finanskrisen på grund af ledighed.

 

- På den baggrund kan vi leve med, at man har valgt at afkorte dagpengeperioden til samme længde som i en stribe af de europæiske lande, som vi normalt sammenligner os med. Men må vi på det kraftigste appellere til et serviceeftersyn på hele aktiveringssystemet, for samfundet bærer også sin del af ansvaret, hvis vi selv under højkonjunktur har haft ledige gående på dagpenge i op til fire år.

 

- Der er lagt op til mere målrettet og jobrelateret efteruddannelse af langtidsledige, men jeg kunne godt have ønsket, at man var gået endnu mere ind i denne problemstilling. 7,5 % procent af de ledige medlemmer i Danske Lønmodtageres A-kasse har været ledige i mere end to år, og det viser, hvor vigtigt det er, at ledige kommer i gang med relevant uddannelse. Sætter man ordentligt ind, vil en halvering af dagpengeperioden kun ramme en lille marginalgruppe, siger Johnny Nim.

Det Faglige Hus - D. Lauritzensvej 14 - Postboks 512 - 6701 Esbjerg - Telefon 7545 3577 - info@detfagligehus.dk

facebook trustpilot