Cookies hjælper os med at forbedre din oplevelse af vores website. Ved at besøge vores website accepterer du vores brug af cookies.
Du kan læse mere her.
OK

Hvornår skal jeg som deltidsansat have overtidstillæg?

Du har kun krav på tillæg for overarbejde, hvis dette er aftalt. Og så vil det fremgå af aftalen, hvordan tillægget bliver opgjort. 

Der er lovligt at have aftaler, som siger, at du som deltidsansat først får overtidstillæg, når du har arbejdet mere end fuldtid, dvs. som regel 37 timer i en uge. 

 

Har du spørgsmål?

Ring til os på alle hverdage fra kl. 8.00 på tlf. 7610 9304. Her er vi klar til at svare på dine spørgsmål, hvis du er medlem.

Hvis du udfylder formularen nedenfor, så svarer vi dig samme dag, hvis du skriver i åbningstiden. Ellers svarer vi dig hurtigst muligt, når vi åbner igen. Er du medlem, anbefaler vi, at du i stedet for skriver til os i MIT detfagligehus.

Formularen sendes via en sikker forbindelse.



Hjælp til at sende dokumenter