Cookies hjælper os med at forbedre din oplevelse af vores website. Ved at besøge vores website accepterer du vores brug af cookies.
Du kan læse mere her.
OK

Må min kollega få aktindsigt i min løn?

Er du offentligt ansat, er det korte svar ja. Din kollega må gerne få aktindsigt i din løn.

Faktisk kan alle søge aktindsigt i en række oplysninger om dit ansættelsesforhold. Det fremgår direkte af § 21, stk. 2-4 i offentlighedsloven.

Fordi lovens formål er at sikre åbenhed, behøver den, der søger aktindsigt ikke at angive nogen grund.

Oftest er det fagforeninger, som søger aktindsigt i lønnen for ligestillede kolleger, fordi aktindsigten kan afsløre, om der sker forskelsbehandling.

Har du spørgsmål?

Vi svarer senest dagen efter, du har skrevet til os - dog undtaget weekend og helligdage. Formularen sendes via en sikker forbindelse.

Skriv til os som medlem
Send en besked via MIT detfagligehus

Ring til os
Vi svarer gerne på dine spørgsmål telefonisk. Ring alle hverdage fra kl. 8.00 på tlf. 7610 9304.