Nyt forsøg: Ledige kan selv vælge, hvem der skal hjælpe dem

2 personer med hver deres computer sidder og snakker.

Fra den 1. juni 2027 får 25.000 udvalgte dagpengemodtagere frit valg til at vælge, hvem der skal varetage deres kontaktforløb i de første 4 måneder, hvor de er ledige.

Nyhed: 19. oktober 2026


Som led i beskæftigelsesreformen skal dagpengemodtagere tættest på arbejdsmarkedet have mere indflydelse på deres eget forløb.

I et forsøg får 25.000 udvalgte dagpengemodtagere fra den 1. juni 2027 derfor frit valg til at vælge, hvem der skal varetage deres kontaktforløb i de første 4 måneder, hvor de er ledige.

De udvalgte dagpengemodtagere kan frit vælge mellem et kontaktforløb i a-kassen, deres kommune eller hos en anden aktør, som fx kan være private leverandører eller civilsamfundsorganisationer.

Hvem skal deltage i forsøget?

De udvalgte dagpengemodtagere skal have bopæl i en af følgende kommuner i København og omegn eller Region Syddanmark - Fyn:

Ballerup, Brøndby, Gentofte, Gladsaxe, Glostrup, Herlev, Hvidovre, Høje-Taastrup, København, Lyngby-Taarbæk, Rødovre, Vallensbæk, Faaborg-Midtfyn, Langeland, Nordfyns, Nyborg, Svendborg, Ærø.

Til forsøget skal der udvælges op til 10 andre aktører, som vil blive udvalgt af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering efter en ansøgningsproces.

Forsøgsperioden varer 3 år og starter den 1. juni 2027 og løber til og med den 31. maj 2030.

Forsøget med frit valg af aktør er en del af ”Aftale om en reform af beskæftigelsesindsatsen” fra den 9. april 2025.

Læs mere om forsøget hos Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering.