8. januar 2026
Kvinder og mænd, der er nødt til at sige deres arbejde op for at flytte på krisecenter, skal fremover ikke have karantæne, når de skal søge om dagpenge.
Det bliver ikke længere betragtet som selvforskyldt ledighed, hvis du er nødt til at sige dit arbejde op, fordi du flytter på krisecenter.
Normalt får du en karantæne i a-kassen, hvis du selv er skyld i din ledighed, fx fordi du siger dit job op. Der findes dog gyldige grunde, hvor du kan undgå at få en karantæne.
Ændringen betyder, at voldsramte kan bevare retten til dagpenge uden den nuværende karantæne på 3 uger. Reglerne forventes at træde i kraft i februar 2026.
De nye regler gælder bl.a., når du flytter, fordi du er udsat for fysisk eller psykisk vold, trusler, stalking, negativ social kontrol og anden alvorlig chikane.
Læs mere om de nye regler her.